skip navigation

Club List

Winter Warrior January 19

By WSWA 12/31/2018, 7:00am PST

Registration Now Open for Winter Warrior Wrestling Tournament

Saturday, January 19, Spokane Convention Center

Mark your calendars for the 7th Annual Winter Warrior Classic, January 19.  Winter Warrior will once again combine efforts with Washington State Dream Duals Tournament and Rumble at the River Friday Night Tournament to create a mega-weekend of wrestling. With benefits like a state-of-the-art facility, great awards for athletes, on-site concessions, special activities and a full-service headquarter hotel, this will be an unforgettable weekend of wrestling.  Learn more about all three tournaments online.  Link to http://www.winterwarriorwrestling.com/

 

Fees:

Youth: $35 Per Athlete

1-Day Spectator: $12/$7 Adult/Student 
Coaches Bands are $7 at Weigh-in

Divisions:

  • PeeWee: 2013-2014
  • 10U (Intermediate): 2009-2010 
  • 12U (Novice): 2007-2008 
  • Middle School: 2004-2006 
  • 8U (Bantam): 2011-2012


 

Tournament Details

  • Visit tournament website for complete details at www.winterwarriorwrestling.com.
  • Register online at www.trackwrestling.com.
  • Registration deadline: Friday, January 18, 10am
  • USA Wrestling cards or Limited Folkstyle USA cards are required to pre-register.
  • We will not be accepting day-of registrations.

Awards

Trophies for places 1st–3rd, Medals for places 4th–6th. Awards immediately following the conclusion of the weight division.

Washington Who's #1

By WSWA 12/13/2018, 12:00pm PST

Washington Who's #1 hosted by Washington State Wrestling Association at Tahoma High School Dec. 27 @ 6pm (23499 SE Tahoma Way, Maple Valley).  

We have some exciting matches lined up with familiar faces as well as a few newcomers.   

  1. 2x State Champion Nate Moore (White River) vs 2x State Champion Franky Almaguer (Granger)  
  2. Greco National Champion Haiden Drury (Toppenish) squares off with Greco National Champion Austin Almaguer (Kamiakin) in a match unique to this event 1st period will be Folkstyle, 2nd period Freestyle and 3rd GRECO.
  3. Yusef Nelson (Auburn Riverside) vs Abel Nava Jr (Granger)
  4. Braxton Mikesell (Central Valley) vs Isaiah Perez (Othello)
  5. Taylor Wilson (Hanford) vs Kayla McKinley-Johnson
  6. Tryon Kaess (Mt. Si) Horacio Godinez (Toppenish)
  7. Connor Goucher (Orting) vs Jaden Cassel (Auburn Riverside)
  8. Aizayah Yacapin (Curtis) vs Isaac Lopez (Burlington)
  9. Gabe Hawthorne (White River) vs Steele Starren (Tahoma)
  10. Kyler Romero (Toppenish) vs Austin Michalski (Tahoma)
  11. John Trevor Morrison (Colville) vs Andy Aguilera (Toppenish)
  12. Gage Cook (Granger) vs Dustyn Camacho (O'Dea)
  13. Holly Beaudoin (N. Kitsap) vs Phoenix Dubose (Yelm)
  14. Carson Northwind (Toppenish) vs Derrick Platt (Yelm)
  15. John Knight (Colville) vs Jack Ervien Jr. (White River)

 

This is going to be another event you will not want to miss.   Tentative coaches will be  Coach Tyson Springer from Hastings College in Nebraska and Coach Kurt Swartz from Highline Community College in Washington.

This event is being sponsored by Trackwrestling, Hasty Awards and Whirlwind Clean and Green. 

Top 10 Incoming Freshman

By WSWA 10/01/2018, 2:45pm PDT

Top 10 Incoming Freshman, these are freshman who will make an immediate impact for their schools and have demonstrated technical skill and achievements locally, Regionally and Nationally. 

….

Last year’s Top 10 Incoming Freshman produced great results for many schools.  Of the 10 wrestlers listed 4 of them claimed State Titles as Freshman:  Yusief Lillie, Steele Starren, Ethan Davis and Kaden Krouse. Compared to the year before where only 1 claimed a title but we had 4 finalist, the talent pool is getting deeper in Washington and we expect great things once again this upcoming season. 

10. Oscar Alvarez - Claiming All-American honors in Fargo, ND this summer Oscar will bring some star power to Grangers already tough line-up.  Oscar has proved this summer he can compete with the higher-level competition as a Cadet National Dual team member.  Only tough thing with Oscar will be his size, if he gains a few pounds look for him to contend for a title at 1A 106. 

9.  Darion Johnson Here is another tough nosed lightweight coming into high school.  He will be in the 4A and will be contending for a podium spot immediately.  Darion has represented Team Washington the past few Summers at Schoolboy National Duals and Fargo Nationals.  Darion has taken some losses last year but keeps getting better and better and his tough nosed style will help put him in the hunt for immediate success in High School.

8. Isaiah Anderson Isaiah is very tough athlete, works hard and will battle with the best of them.  The disadvantage is that he is coming into 4A in the upper-weights where he will compete with men.  Isaiah demonstrated this past spring he can compete with high school wrestlers, his talent on his feet is unmatched for a big kid as a freshman. 

7.  Nathan Gregory - Moving over to Deer Park the 1A returning State Champions, Nathan will come into season instantly contributing to Deer Parks talent.  Nathan is 2-year National Team Members, Triple Crown Winner and wrestling All-American with an arsenal of moves that will make him deadly as a freshman. 

6.  George Trujillo George will be tough to handle with his relentless attacking style.  Great wrestler on the mat and will give wrestler fits. Look for George to compete with anyone out of the gate this season. 

5.  Mateo De La Pena - Has earned 3 Folkstyle State Titles wrestling for Washington State Wrestling Association, undefeated at Schoolboy National Duals this past year in both styles.  He will be wrestling for 4A Kennedy High School.

4.  CJ Hamblin CJ is fundamentally sound and betrays very few holes in his game.  Representing Team Washington 2 years in a row on the National Level, CJ has proven he can scrap with anyone. 

3.  Gage Cook - “12 Guage”: Gage is locked and Loaded with experience and accolades, this big boy will certainly be a huge addition to Grangers already tough lineup.  Gage can throw that is no secret, working on his ground game and footwork watch for Gage to come out of 1A high on the podium if not the top.

2.  Rylan Rogers– Technically one of the best wrestlers in recent years, Rylan is determined to challenge himself at all costs.  Rogers is a former Trinity award winner and finished this summer with All-American Honors in Fargo by placing 6th in Cadet Freestyle.  Heading into High School to challenge for the top stop at 152lb’s would prove tough for any freshman.  With slick attacks and a relentless pace, Rylan will challenge for the top spot at the nation’s most familiar prep wrestling program Blair Academy.

1.  Kenndyl Mobley - Mobley will be wrestling for the Indians of North Central at 113.  However, our guess is he will likely move down to 106 for post season.  Either weight, our guess is he will be challenging for the top spot come February in the dome.  Kenndyl has drastically improved his mat awareness skills and overall position on the mat and that showed this past summer at both Cadet Duals and Fargo where Mobley claimed a Stop Sign (National Title), watch for Mobley come Varsity season with a veteran attitude and ready to shake things up in 3A.

Honorable Mentions:

  • Abel Nava
  • Reyden Huizar
  • Ryan Clark
  • Seth Dawkins
  • Owen Cline
  • Horacio Godinez

1 Comment

USMC Cadet & Junior Nationals - Fargo, ND

By WSWA 07/22/2018, 2:30pm PDT

Of the 138 Wrestlers; Washington came home with 49 All-Americans, 7 National Titles and top finishes from both Men and Women.  The coaches were on point this season helping our athletes achieve the most success I have been able to research.   Thank you to everyone that came and supported and those who watched or followed from home via Flo, Social Media or whatever means, we appreciate all your support. 

 

 

2018 USMC CADET AND JUNIOR NATIONALS 

Fargo, North Dakota

July 13 - 21, 2018

Cadets and Juniors Nationals are for any wrestler in the Cadet and Junior Divisions.  Any questions regarding the 2018 Cadet and Junior Nationals please contact Justin Newby via email at jnewbyusa@gmail.com or call 360-920-0383

Items to do:

  • Make your deposit payment by May 19, 2018
  • Make all payments by July 1, 2018
  • Fill out the medical waiver and code of conduct during registration.

Fargo Hotel Information:

  • Best Western Plus Kelly Inn & Suites: 701-282-2143
  • Hotel rooms are taken care of for the wrestlers.  All parents must call and reserve your own room. 

***All wrestlers need to bring money to Fargo for food.  Food is on your own.***

Venue of wrestling:

  • FargoDome: 1800 University Drive North, Fargo, ND

Weigh-in information:

  • All wrestlers must make scratch weight for both styles. Freestyle has 2 weigh-ins with a 2 lb. allowance on the second weigh-in.

Schedule of wrestling:

  • Cadet Freestyle: Weigh-in Friday (July 13th) at 5pm and begin wrestling on Saturday.  Sunday morning weigh-in again at 7am with a 2 lb. allowance and finals on Monday at 1pm. 
  • Cadet Greco: Weigh-in Tuesday (July 17th) at 4:30pm and begin wrestling on Wednesday.  No second weigh-in, finals on Thursday at 1:30pm. 
  • Junior Freestyle: Weigh in on Saturday (July 14th) at 7:15pm and begin wrestling on Sunday.  Monday morning weigh-in at 7am with a 2 lb. allowance and finals on Tuesday at 1pm.
  • Junior Greco:  Weigh-in on Wednesday (July 18th) at 4pm and begin wrestling on Thursday.  Finals are on Friday at 3pm (July 20th)
  • Cadet Women:  Weigh-in Friday (July 13th) at 5:30pm and wrestle Saturday and finals on Sunday at 1:30pm. 
  • Junior Women:  Weigh-in Monday (July 16th) at 6:30pm. Wrestle on Tuesday with finals on Wednesday at 1:30pm.

 

ARRIVAL AND DEPARTURE TIMES:

  • Cadet Men:  Arrive on July 12th, if driving before noon on July 13th.  (Weigh-in the 13th at 5pm)
  • Cadet Men:  Depart on the 20th of July. 
  • Junior Men:  Arrive on July 13th, if driving before 3pm on July 14th.  (Weigh-in the 14th at 7:15pm)
  • Junior Men:  Depart on July 21st.
  • Cadet Women Only:  Arrive on July 12th, if driving need to arrive before Noon on the 13th.  (Weigh-ins 13th at 5:30pm)
  • Cadet Women Only:  Depart on July 16th
  • Junior Women Only:  Arrive on July 15th, if driving need to arrive before 2pm on the 16th.  (Weigh-in 16th at 6:30pm)
  • Junior Women Only:  Depart on July 19th